Zapomniana akcja komunistów. Represje dotknęły siostry zakonne

W murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyła się 52. Ogólnopolska Konferencja Historyków Zakonnych. W tym roku była poświęcona akcji X-2, będącej przejawem represji władz komunistycznych wobec zakonnic.

W tym roku przypada 70. rocznica akcji X-2, w ramach której komunistyczne władze prowadziły represje wobec sióstr zakonnych na terenie Polski. W jej wyniku skonfiskowano 323 domy zakonne, a około 1500 zakonnic poddano represjom i przesiedlono. Operacja była ściśle tajna, a za decyzją o jej przeprowadzeniu stał ówczesny premier Józef Cyrankiewicz.

Niech ta biała plama w historii Polski będzie znaczącym elementem rozpoznania zapomnianej i świadomie wymazanej przez władze PRL akcji, która stanowi niechlubną kartę systemu, który wówczas panował, ale jednocześnie pokazuje heroizm wielu sióstr zakonnych – podkreślił rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, otwierając konferencję, która odbyła się w dniach 3-4 października.

Komuniści, prowadząc swoje działania, w sierpniu 1954 zlikwidowali 323 domy zakonne w zachodnich województwach Polski zaś siostry zakonne wywieziono do miejsc odosobnienia na terenie Polski centralnej i województwa krakowskiego. Funkcjonariusze wkraczali nad ranem do domów zakonnych, przejmowali klucze, odcinali kable telefoniczne a zaskoczonym i przerażonym kobietom kazali się szybko pakować. Utworzono też, w latach 1954-56 obozy pracy dla sióstr zakonnych. Działanie tych obozów pozbawione było całkowicie podstawy prawnej. Represją objęto ok. 1500 sióstr z 10 zgromadzeń. 15 z tych sióstr zmarło.

Warto też dodać, że spośród 323 zabranych domów (w przeważającej liczbie budowanych i utrzymywanych z własnych środków sióstr i zgromadzenia) ostatecznie udało się zgromadzeniom odzyskać jedynie 188. Oddzielną kwestią jest, że w międzyczasie zostały zdewastowane. Część zgromadzeń i zakonnic musiało udać się za granicę.

Mimo prześladowań i wielkiego cierpienia siostry zachowały własną tożsamość i z tej akcji wyszły wzmocnione – wskazała s. dr Monika Kupczewska z Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL.

Źródła: pch24.pl, gosc.pl

Zdjęcie: Pixabay