Strona główna Kościół Donosił na kościół. Parafianie wzięli sprawy w swoje ręce

Donosił na kościół. Parafianie wzięli sprawy w swoje ręce

0
Donosił na kościół. Parafianie wzięli sprawy w swoje ręce

Jeden z mieszkańców Czudca postanowił składać regularnie donosy na parafię Świętej Trójcy w Czudcu. Parafianie wytypowali kto może być donosicielem i postanowili taki czyn napiętnować.

Sprawę opisała i nagłośniła Gazeta Wyborcza w artykule „Policja w kościele w Czudcu interweniowała osiem razy. Podejrzany o donosy wezwany do kurii”. Oczywiście przedstawiono donosiciela jako zatroskanego o życie i zdrowie innych i jako… pokrzywdzonego.

Według restrykcyjnych przepisów naruszających Konstytucję, która mówi, że nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia ani do nieuczestniczenia w praktykach religijnych, w kościele parafii Świętej Trójcy w Czudcu mogą przebywać maksymalnie 42 osoby. Donosiciel za każdym razem, kiedy doliczył się większej liczby wiernych podczas Mszy św. powiadamiał o tym policję. Takich donosów było aż osiem. W jednym przypadku nie potwierdzono zgłoszenia, cztery razy zastosowano pouczenie wobec proboszcza parafii, a w trzech przypadkach wszczęto czynności wyjaśniające o wykroczenie.

Parafianie, których zirytowało postępowanie donosiciela, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Na mieście pojawiły się plakaty z jego wizerunkiem piętnujące takie postępowanie. Donosiciel tym razem poskarżył się Gazecie Wyborczej:
– Nie zgadzam się z zarzutem, że zachowuję się nagannie wobec księży z parafii w Czudcu. A stwierdzenie, że działam na szkodę parafian, jest niedorzeczne i mnie obraża. 
I złożył kolejne zgłoszenie na policję, tym razem na człowieka, który miał rzekomo mu grozić w związku z tą całą sytuacją.

Sprawą zainteresowała się również kuria, która postanowiła zaprosić owego „wiernego” do siebie na rozmowę, aby poznać motywy jego działania i jego argumentację. Z tej propozycji donosiciel nie skorzystał.

Do całej sprawy odniosła się również sama parafia. W ogłoszeniach duszpasterskich pojawiły się m.in. takie komunikaty:

Drodzy Parafianie! Z bólem serca informujemy, że nadal musimy przestrzegać limitu osób w świątyni, bo grożą nam wysokie kary. Są zgłoszenia na policję, do sanepidu oraz mediów. Prosimy o wyrozumiałość i kulturalne zachowanie się wobec służby porządkowej. Nie dajmy się podzielić. Dziękujemy za służbę porządkową i prosimy chętnych do posługi. Módlmy się o łaskę nawrócenia i uzdrowienia dla tych, którzy utrudniają nam dostęp do świątyni. Dziękujemy Wam za wsparcie, modlitwę i że jesteście z nami. (28 luty)

Przypominamy o wymaganiach sanitarnych, które obowiązują w naszej świątyni, są wypisane  na drzwiach wejściowych. Sami musimy się dyscyplinować i przestrzegać zasad. W dalszym ciągu są zgłoszenia, dlatego módlmy się o nawrócenie i uzdrowienie tych, którzy utrudniają nam dostęp do świątyni. (21 luty)

Zdjęcie: Facebook/Parafia Świętej Trójcy w Czudcu