Strona główna Dewastacje i profanacje Ktoś notorycznie dewastuje kapliczki w Nowym Sączu!

Ktoś notorycznie dewastuje kapliczki w Nowym Sączu!

0
Ktoś notorycznie dewastuje kapliczki w Nowym Sączu!

O jednej z takich dewastacji pisaliśmy na StopProfanacjom.pl. Okazuje się jednak, że nie było to incydentalny przypadek.

10 marca na terenie parafii Matki Bożej Niepokalanej w pobliżu osiedla Wojska Polskiego dokonano aktu wandalizmu 170 letniej kapliczki. Została całkowicie rozbita figura Matki Boskiej. Jak poinformowała Gościa Niedzielnego Bożena Kwitowska z Akcji Katolickiej:
– Została zniszczona figura Matki Bożej i uszkodzona kapliczka, w której się ona znajdowała. Sprawca bądź sprawcy kamieniami wybili szybę i rozbili figurkę. To nie tylko akt wandalizmu, ale i chrystianofobii.

Tymczasem dzień wcześniej podobną dewastację spotkała kapliczka z figurą Jezusa. Szyba wybita, figura rozbita. Na facebookowej stronie Zarząd Osiedla Biegonice czytamy więcej o tej dewastacji:

W nocy z 8 na 9 marca przy ulicy Biegonickiej w Nowym Sączu została zniszczona kolejna zabytkowa kapliczka. Jedna z mieszkanek zauważyła zniszczoną szybę i potłuczoną figurę Jezusa. Przewodniczący zarządu osiedla Biegonice Marian Wolak, niezwłocznie poinformował o dewastacji policję. Funkcjonariusze sporządzili niezbędną dokumentację i będą teraz szukać sprawcy.

– Kapliczka jest znana wszystkim mieszkańcom parafii Biegonice, ponieważ co roku odbywa się tam procesja w czasie dni krzyżowych. Wielu mieszkańców modli się w tamtym miejscu. Tak okrutna dewastacja jest ciosem dla mieszkańców i parafian, którzy opiekują się kapliczką. Kapliczka stoi w tym miejscu nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat i jak do tej pory jest to pierwsza taka sytuacja – dodaje Marian Wolak.

Zniszczone zabytkowe kapliczki w Nowym Sączu, m.in. również w Biegonicach ‼️‼️‼️ W nocy z 8 na 9 marca przy ulicy…

Opublikowany przez Zarząd Osiedla Biegonice Środa, 17 marca 2021

Kolejna dewastacja miała miejsce w Nawowojowej, wsi położonej niedaleko Nowego Sącza, zaledwie 10 minut jazdy samochodem od osiedla Osiedla Biegonice, gdzie miała miejsce opisana powyżej dewastacja. Jak zauważa portal Sadeczanin.info zdarzenie miało podobny charakter. Kamieniem została wybita szyba, ale na szczęście nie została uszkodzona figura Maryi.

Trudno nie kojarzyć tych faktów i tego, że te wszystkie dewastacje nie są raczej dziełem przypadkowych aktów chuligańskich, tylko wygląda to na działanie zaplanowane i realizowane przez kogoś kto dobrze zna okolice i wie gdzie znajdują się kapliczki.