Strona główna Dewastacje i profanacje Maryja obtłuczona kamieniami. „Niewiele brakowało a figurka całkowicie runęła by na ziemie”

Maryja obtłuczona kamieniami. „Niewiele brakowało a figurka całkowicie runęła by na ziemie”

0
Maryja obtłuczona kamieniami. „Niewiele brakowało a figurka całkowicie runęła by na ziemie”

Dewastacja zabytkowej figurki na Wielkim Kacku! W nocy z piątku na sobotę nieznani sprawcy zdewastowali zabytkową figurkę Matki Bożej. Figurka ma uszkodzony korpus oraz podstawę, niewiele brakowało a figurka całkowicie runęła by na ziemie – informację tej treści zamieścił w mediach społecznościowych profil Dzień Dobry Pomorze / MlodaGdynia.pl.

Szczególne miejsce. Jak czytamy na Wikipedii kapliczka wraz z figurą Marii Panny stoi w miejscu zwanym Źródłem Marii w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack, na terenie Lasów Oliwskich. Postawiona w 1922 roku, jako wotum dziękczynne za to, że nie doszło do śmierci żadnego z uczestników groźnego wypadku, który zdarzył się na budowie linii kolejowej Kokoszki-Gdynia w 1921 roku, co uznano za cud.

Źródło Marii odwiedzane jest przez pielgrzymów i spacerowiczów, którzy oprócz modlitwy korzystają z wody źródlanej, uważanej za przynoszącą cudowne uzdrowienia. W latach sześćdziesiątych zbudowano ujęcie wody i odtąd czerpie się ją z wodotrysku na cokole przed kapliczką. Woda jest czerpana ze źródła znajdującego się 80 metrów pod powierzchnią. W maju we wtorki odbywają się przy niej nabożeństwa majowe w języku kaszubskim, a 3 maja i 15 sierpnia odprawiane są Msze św. Jest to jedyna kapliczka przydrożna w Gdyni, przy której w XXI wieku odbywają się regularne nabożeństwa.