Strona główna Dewastacje i profanacje Wtargnęli do kościoła w Olsztynie. „To Antifa. Był z nimi specjalista od gier ulicznych”

Wtargnęli do kościoła w Olsztynie. „To Antifa. Był z nimi specjalista od gier ulicznych”

0
Wtargnęli do kościoła w Olsztynie. „To Antifa. Był z nimi specjalista od gier ulicznych”

25 października 2020 r. demonstranci ze Strajku Kobiet wtargnęli na teren Bazyliki konkatedralnej św. Jakuba Apostoła w Olsztynie. Dziennikarz portalu Debata.Olsztyn.pl rozmawiał w niedzielę z jednym z obrońców kościoła, który zrelacjonował mu co się działo pod katedrą:

– W marszu uczestniczyło ok. 20-30 ludzi z Antify z Warszawy, był z nimi specjalista od gier ulicznych. Do katedry usiłowały wejść dwie kobiety w wieku ok. 28 lat i mężczyzna w wieku ok. 25 lat z transparentem. Ten transparent mu wyrwaliśmy. Mężczyzna stanął na wysokości chóru odwrócony plecami do ołtarza. Proboszcz Andrzej Lesiński poprosił go o opuszczenie katedry i przy naszej pomocy wyszedł on katedrę. Kobiety weszły z rozłożonymi parasolkami, ale zostały wyprowadzone. Policja spisała te osoby.

Policja potwierdziła portalowi debata.olsztyn.pl przyjęcie zgłoszenia o próbie wtargnięcia do katedry 39-letniej kobiety, uczestniczki marszu:

W niedzielę olsztyńscy policjanci interweniowali w stosunku do kilkunastu uczestników marszu, przy czym kilkunastokrotnie zwracali oni uwagę osobom przebywającym w rejonie Starego Miasta i ul. Dąbrowszczaków w Olsztynie. Funkcjonariusze wielokrotnie informowali uczestników marszu że jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowi zagrożenie ze względu na stan epidemii i wzywali do rozejścia się. Funkcjonariusze wylegitymowali 12 osób. Łącznie policjanci sporządzili 5 wniosków o ukaranie do sądu, które dotyczą udziału w nielegalnym zgromadzeniu oraz zakłóceniu porządku publicznego. Policjanci wielokrotnie uprzedzali pozostałych uczestników marszu o konsekwencjach oraz odpowiedzialności karnej z którą mogą się spotkać w przypadku naruszenia obowiązującego prawa m.in. w przypadku zakłócenia przebiegu mszy.
Policjanci interweniowali wobec 39-latki, która wg zgłoszenia chciała przeszkodzić w mszy, natomiast po uprzedzeniu jej o odpowiedzialności karnej osoba ta opuściła kościół. Funkcjonariusze z interwencji sporządzili stosowną dokumentację. Policjanci będą prowadzić czynności sprawdzające w tej sprawie mające na celu wyjaśnienie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 195 KK.

Źródło: Debata.Olsztyn.pl