Sprawę obrazoburczej instalacji nagłośnił „Kurier Opolski” TVP3. Instalacja została ustawiona w witrynie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, tak aby ją mogli zobaczyć przechodnie.
Rzeźba przedstawia głowę ze stopami. Na czubku głowy jest coś w rodzaju liścia, na którym położony jest kamień, a na nim krzyż. Na krzyżu coś co może wyobrażać robaki. Zapytany przez dziennikarza „Kuriera Opolskiego” były rektor Uniwersytetu Opolskiego, Stanisław Nicieja, jednoznacznie ocenił tą instalację:
– Jesteśmy w takich czasach, że można bulwersować i są tak zwani artyści, którzy z tego korzystają, i są chwilową gwiazdą. I tak patrzę na tę rzeźbę. Jako na chwilowy skandal, który nazwano artystycznym dokonaniem.
Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu z radością zareagowała na to, że materiał o tej brzydkiej instalacji przygotowała telewizja publiczna. Na stronie facebookowej galerii, po emisji materiału, pojawił się komunikat:
Niespodzianka w niedzielę z rana. Wprawdzie TVP3 Opole w listopadzie ubiegłego roku, w związku z poparciem Strajku Kobiet, cofnęła nam patronat medialny, jednak nasza działalność ją zainteresowała. Powód jest taki: w siódmym i ostatnim dniu eksponowania instalacji Tomka Mroza „Bez tytułu” w galerii Aneks, „widzowie TVP zobaczyli tam krzyż i chcą wiedzieć co on tam robi”. Co prawda redaktor, który dzwonił po komentarz wyznał „ja się na sztuce nie znam”, ale od razu uspokajamy, że to da się naprawić- galeria ma w swojej ofercie wiele zajęć edukacyjnych. Jest także tekst kuratorski zamieszczony na naszej stronie internetowej, do którego widzów i nie-widzów TVP, a także redaktorów i nie-redaktorów TVP zapraszamy.
Tekst kuratorski jest tak samo „bełkotliwy” jak instalacja Tomka Mroza. Zacytujmy fragment:
(…) Głowostóp tkwi uwięziony w krainie pod łopianem. Nigdzie się nie wybiera i wybrać się nie może, nie tylko z powodu swej mało mobilnej anatomii ale też ze względu na okoliczność dociskania czerepu do ziemi kamieniem. Trudno mu także będzie zyskać przyjaźń lub wiedzę. Wprawdzie ujęcie statyczne rzeźby nawiązuje do „postawy medytacyjnej”, jednak figura staje się w rezultacie parodią ascetycznej kontemplacji – obcowanie z naturą czy obecne tu symbole duchowości a może nawet wiedzy tajemnej wyzute zostają z pierwotnego sensu dążenia do duchowej doskonałości zamieniając się w wizję męczącego odrętwienia i opresji. (…)
Autor wziął pieniądze, kurator wziął pieniądze, pracownicy galerii biorą pieniądze i wszyscy oni są zadowoleni. Tak się to od lat kręci w tym światku współczesnych artystów.
Potęga sztuki polega na jej niejednoznaczności, na wielu możliwościach interpretacji, angażowaniu wrażliwości, na poruszaniu umysłów – wyjaśnia nam, głupiutkim i nie rozumiejącym sztuki współczesnej, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
Niespodzianka w niedzielę z rana ? Wprawdzie TVP3 Opole w listopadzie ubiegłego roku, w związku z poparciem Strajku…
Opublikowany przez Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu Niedziela, 7 lutego 2021
Źródło: TVP.info
Zdjęcie: fb/Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu