W końcu! Marta Lempart usłyszała zarzuty za „nawoływanie do wdzierania się do kościołów”

Jak donosi portal wPolityce.pl Marta Lempart, która stoi na czele Strajku Kobiet, usłyszała dzisiaj nowe zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie w związku z organizowanymi protestami.

Jak wylicza portal wPolityce Marta Lempart będzie odpowiadała z trzech artykułów kodeksu karnego – art. 165 p.1, art. 255 p. 3 i 226 p. 1″. Wśród stawianych zarzutów jest m. in. pochwalała i nawoływała do ataków na kościoły.

Według śledczych z prokuratury miała się tego dopuścić w październiku ubiegłego roku podczas rozmowy w Radio Zet (fragment nagrania z tego wywiadu zamieszczamy na końcu tekstu). W trakcie rozmowy dziennikarka Radia Zet komentowała to do czego dochodziło podczas protestów organizowanych przez Strajk Kobiet. Chodziło o zakłócaniem Mszy Św. i dewastacje kościołów. Dziennikarka zwróciła uwagę, że można protestować w sposób pokojowy i „nie trzeba wchodzić do kościołów czy niszczyć fasady budynków kościelnych”, na co Marta Lempart odpowiedziała:
– Oczywiście, że trzeba. Ależ oczywiście, że trzeba robić to co się czuje, to co się myśli, i to co jest skuteczne, i to na co zasłużyli.
– A gdzie tu jest tolerancja dla katolików? – dopytywała dziennikarka.
– No tu jest tolerancja dla katolików. Właśnie to jest tolerancja dla katolików.
– To, że aktywiści się zachowują tak jak się zachowują, że przerywają Mszę na przykład?
– Oczywiście.. (…)

Zarzuty postawione Marcie Lempart z Kodeksu karnego:

Art. 165. KK – Sprowadzenie niebezpieczeństwa powszechnego
§1. Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:
1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej
(…)
§2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Art. 255. – Nawoływanie do przestępstwa
§3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 226 – Znieważenie funkcjonariusza
§1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Źródło: wPolityce.pl