Na pojawiające się wątpliwości do tego czy księża mogą błogosławić pary homoseksualne Watykan odpowiedział jednoznacznie: Nie mogą!
W dokumencie wydanym przez Kongregację Nauki Wiary stwierdza się jasno, że nie jest właściwe, aby księża na prośbę par homoseksualnych błogosławiły taki związek. Papież Franciszek „wyraził zgodę” na opublikowanie takiej odpowiedzi wraz z notą wyjaśniającą podpisanych przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Luisa Ladarię i sekretarza, abp. Giacoma Morandiego.
W uzasadnieniu przedstawiono dwa powody dla których nie wolno błogosławić takich związków. Stwierdza się bowiem, że błogosławieństwa są sakramentaliami i wymagają, żeby to, co jest błogosławione, było obiektywnie uporządkowane, aby otrzymać i wyrazić łaskę, w zgodności z planami Bożymi wpisanymi w stworzenie. Związki homoseksualne ale również takie które zakładają praktykę seksualną poza małżeństwem nie odpowiadają zamysłom Bożym.
W drugim powodzie zwrócono uwagę na ryzyko tego, że błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci mogłyby być utożsamiane z sakramentem małżeństwa.
Odpowiedź Watykanu jest ważna w związku z tym co się dzieje za naszą zachodnią granicą gdzie biskupi niemieccy wyrazili poparcie dla błogosławieństwa par homoseksualnych. Wyraził to miesiąc temu m.in. najwyższy hierarcha Kościoła Katolickiego w Niemczech, przewodniczący niemieckiego episkopatu kardynał abp Reinhard Marx:
– Należy zachęcać do tego, by księża i duszpasterze w konkretnych sytuacjach popierali takich ludzi. Nie widzę w tym żadnego problemu.
A biskup Franz-Joseph Bode w rozmowie z „Neue Osnabruecker Zeitung” w styczniu mówił o tym, że związki homoseksualne „niosą w sobie także wiele pozytywnego, dobrego i słusznego, co powinniśmy docenić”. Szczególnie powinno zostać to docenione u tych par, które „angażują się w pracę Kościoła”.
Kardynał Marx stwierdził, że w indywidualnych przypadkach może wyobrazić sobie udzielenie takiego błogosławieństwa. – Należy zachęcać do tego, by księża i duszpasterze w konkretnych sytuacjach popierali takich ludzi. Nie widzę w tym żadnego problemu.
Źródło: Vatican News, DW.com