Strona główna Dewastacje i profanacje Napis zachęcający do podpalania kościołów na elewacji kościoła w Kożuchowie

Napis zachęcający do podpalania kościołów na elewacji kościoła w Kożuchowie

0
Napis zachęcający do podpalania kościołów na elewacji kościoła w Kożuchowie

„La unica iglesia que ilumina es la que arde” – napis tej treści pojawił się na ścianie kościoła pw. Matki Bożej Gromnicznej w Kożuchowie w nocy z 12. na 13. marca 2021 r.

Hasło to w tłumaczeniu z języka hiszpańskiego na polski oznacza „Jedyny kościół, który oświeca, to ten który płonie” i przypisywane jest hiszpańskiemu anarchiście i rewolucjoniście Buenaventurze Durrutiemu. Hasło wiąże się bezpośrednio w wydarzeniami w Hiszpanii do jakich doszło tam w latach 30. ubiegłego wieku. W efekcie tych rewolucyjnych wydarzeń niszczono kościoły i mordowano duchowieństwo. Znaczenie hasła jest więc jednoznaczne. Jest to nawoływanie do nienawiści i do ataków na świątynie również w Polsce.

Tych ataków w ostatnich miesiącach były dziesiątki, kiedy to zwolennicy zabijania dzieci nienarodzonych atakowali świątynie. Kiedy to na plakatach Strajku Kobiet, symbol tegoż Strajku Kobiet, czyli „piorun” uderzał w krzyż i go rozpoławiał, albo w kościół, który płonął. Ta stylistyka nie jest jedynie więc prowokacją, alegorią, ale jest te plakaty zachęcają wprost do rozprawienia się z kościołem w duchu rewolucji.