Chrześcijanie najbardziej prześladowaną „grupą religijną” na świecie

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przygotowało raport dotyczący naruszania wolności religijnej na świecie. Z raportu wynika, że wolność religijna jest naruszana w co trzecim państwie.

Wolność religijna jest łamana w 62 państwach w których żyje 5,2 mld osób, czyli 67% wszystkich mieszkańców Ziemi. Dotyczy to tych regionów i państw w których działają dżihadyści dążący, islamscy terroryści , autorytarne rządy i ugrupowania fundamentalistów.

Według autorów raportu 67 proc. mieszkańców Ziemi (czyli 5,2 mld) mieszka w 62 państwach (niemal jednej trzeciej spośród wszystkich 196), w których występuje jakaś forma łamania wolności religijnej. Spośród tych 62. państw w 26, w których mieszka nieco ponad połowa całej ludności świata, dochodzi do prześladowań religijnych, a w 36. do dyskryminacji.

Kraje w których dochodzi do prześladowań to m.in. 12 państw znajdujących się w Afryce: Mali, Nigeria, Burkina Faso, Kamerun, Niger, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Erytrea, Mozambik, Dżibuti, Somalia, Libia. W Azji największe prześladowania są w Korei Płn. i Chinach. Raport zwraca uwagę również na to, że zagrożenie dla wolności religijnych płynie ze strony ruchów nacjonalistycznych o podłożu etniczno-religijnym, które występują w takich państwach jak Indie, Pakistan, Nepal, Sri Lanka i Tajlandia.

Wśród krajów wymienionych w kategorii „dyskryminacja”, czyli kraje w których „wolność religijna nie jest konstytucyjnie zagwarantowana”, znalazły się m.in. takie państwa jak , m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Wenezuela, Katar, Irak, Syria, Brunei, Kuwejt, Wietnam i Azerbejdżan. W przypadku Turcji zwrócono uwagę, że prezydent tego państwa Recep Erdogan prowadzi
„neo-otomańską politykę zagraniczną, która ma uczynić z Turcji światowe mocarstwo sunnickie”, stąd interwencje wojskowe i dyplomatyczne w państwach będących w bezpośrednim lub nieco dalszym sąsiedztwie.

W raporcie osobną kategorię „pod obserwacją” stanowią państwa w których „odnotowano wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią o podłożu religijnym wobec osób lub ich własności”. Wśród 24 państw „pod obserwacją” znalazły się takie kraje jak Gambia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kenia, Chile, Haiti, Kambodża, Filipiny, Izrael, Liban, Rosja, Białoruś i Ukraina.

Pandemia pretekstem od prześladowania. Jak zwrócono uwagę w raporcie pandemia stała się pretekstem do nałożenia „nieproporcjonalnych ograniczeń” na praktyki religijne, a także miała wpływ na „odmowę dostarczania pomocy humanitarnej mniejszościom religijnym, stygmatyzację grup religijnych oskarżanych o rozprzestrzenianie wirusa” i zwiększenie kontroli nad obywatelami.

Żródło: eKAI