Strona główna Dewastacje i profanacje Nowojorska policja: Prowadzimy intensywne śledztwo w sprawie dewastacji pomnika Jerzego Popiełuszki

Nowojorska policja: Prowadzimy intensywne śledztwo w sprawie dewastacji pomnika Jerzego Popiełuszki

0
Nowojorska policja: Prowadzimy intensywne śledztwo w sprawie dewastacji pomnika Jerzego Popiełuszki

Do dewastacji pomnika księdza Jerzego Popiełuszki doszło 3 maja, czyli wszystko wskazuje, że nieprzypadkowo sprawcy wybrali akurat dzień Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Sama dewastacja została dokonana w sposób szczególny. Widać wyraźnie, że sprawca lub sprawcy działali z konkretną intencją. Wokół pomnika zostały rozrzucone śmiecie, na głowę naciągnięto plastikowy worek od śmieci (co mogło nawiązywać do sposobu w jaki został zamordowany ksiądz Jerzy), a jak się później okazało domalowano również mały wąsik, taki jak miał Adolf Hitler, o czym informował dwa dni później Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który pojawił się na miejscu tej haniebnej dewastacji.

O całej sprawie jako pierwszy informowała parafia Stanisława Kostki na Greenpoincie: Drodzy Parafiani i Polacy mieszkający na Greenpoincie… Wczoraj, w Święto Królowej Polski, wandale (ponoć polskiego pochodzenia) obrzucili pomnik Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w Parku na rogu Bedford Ave i Nassau Ave śmieciami, a na głowę ks Jerzego zarzucono kolejny wór ze śmieciami. Jakże to przykre!!!! O ile ktoś był świadkiem tego aktu wandalizmu prosimy o zgłoszenie tego na policję. Policja nie reaguje na zgłoszenia osób, które dość często zgłaszają inne sprawy związane z dewastacją pomnika, a miejskie służby parkowe, nie dbają o to miejsce zupełnie. Bardzo prosimy organizacje polonijne działąjące na Greenpoincie o wspólną troskę o to miejsce ważne dla nas wszystkich. Reagujmy na akty wandalizmu i informujmy policję i inne służby miejskie (311). Organizujmy się w troskę o ten pomnik!

Drodzy Parafiani i Polacy mieszkający na Greenpoincie… Wczoraj, w Święto Królowej Polski, wandale (ponoć polskiego…

Opublikowany przez St. Stanislaus Kostka Wtorek, 4 maja 2021

Jak podaje portal RampaNews.com, powołując się na informacje od parafii, podobne zdarzenia miały miejsce w przeszłości, ale miasto nie podejmowało wówczas żadnych działań, również policja nowojorska nie reagowała na zgłoszenia, podobnie jak służby miejskie opiekujące się parkiem w którym stoi pomnik.

Tym razem jednak sprawa nabrała odpowiedniego rozgłosu i dewastacją zajęła się nowojorska policja, która wydała również krótki komunikat w mediach społecznościowych informując, że w związku z tym aktem wandalizmu prowadzi intensywne śledztwo, rozumiejąc dobrze jakie znaczenie dla polskiej społeczności ma postać księdza Jerzego Popiełuszki.

I

Sprawę skomentował w mediach społecznościowych również wspomniany już Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, który podziękował przy okazji mediom, polonijnym i lokalnym mediom amerykańskim, które poruszyły ten temat. Konsul zwrócił uwagę, że to jest również taki moment w którym warto przypomnieć sobie i poznać znaczenie otaczających nas symboli.

Zdjęcie: Twitter/NYPD