Strona główna Dewastacje i profanacje „Od grudnia tzw. element urządza sobie systematycznie libacje alkoholowe w kościele”

„Od grudnia tzw. element urządza sobie systematycznie libacje alkoholowe w kościele”

0
„Od grudnia tzw. element urządza sobie systematycznie libacje alkoholowe w kościele”

Pod koniec stycznia w ogłoszeniach parafialnych kościoła parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi, pojawił się apel do wiernych w sprawie nachodzenia kościoła przez tych, którzy postanowili zrobić sobie ze świątyni noclegownię i miejsce do libacji.

„Nasz kościół jako nieliczny w naszej diecezji otwarty jest przez cały dzień. Sądzimy, że w tym trudnym czasie pandemii jest to bardzo ważna i dobra rzecz. Nie chcemy zamykać kościoła w ciągu dnia jednakże od grudnia systematycznie tzw. element złotoryjski w kościele urządza sobie libacje alkoholowe.
Kilkukrotnie nastąpiły próby kradzieży. Kradną świeczki w świecznikach i świece ołtarzowe. Pijani śpią na ławkach i w konfesjonałach, dlatego między innymi konfesjonały zamykane są na klucz.
Próbują zrobić noclegownie z kościoła oraz zanieczyszczają kościół.
Będzie zamontowana też krata do wejścia na emporę gdzie gra scholka. Obawiamy się, że pijani mogą być nie tylko dokonanie profanacji i zniszczeń w kościele, ale nie daj Boże wywołania pożaru. Stąd apel do wszystkich, którym leży dobro świątyni z takim trudem wyremontowanej przez Parafian; jako obywatele i ludzie wierzący zgłaszajcie te incydenty na Policję lub do Straży Miejskiej. Obrońmy kościół przed dewastacją i nieodpowiedzialnym zachowaniem ludzi z marginesu społecznego. Jest to nasze wspólne dobro jako obiekt zabytkowy i sakralny. Zwracamy się przede wszystkim z apelem do Straży Miejskiej i Policji: Pomóżcie nam ludziom wierzącym o zadbanie i porządek oraz powagę tego miejsca.”

Na odzew na ten apel nie trzeba było długo czekać. Już 5 lutego jedna z parafianek zgłosiła policji incydent jakiego była świadkiem w kościele, kiedy to dwóch mężczyzn zakłócało trwające właśnie w kościele nabożeństwo. Mężczyźni pili alkohol, a na uwagi wiernych reagowali wulgaryzmami. Wezwany patrol policji wyprowadził ich obu ze świątyni. Nie zostali zatrzymani, a jedynie spisani. Okazało się, że jest to dwóch bezdomnych. Policja wyliczyła, że popełnili cztery wykroczenia w związku z urządzeniem libacji w kościele i sprawa przeciwko mężczyznom zostanie skierowana do sądu.

Źródło: Gazeta Złotoryjska
Zdjęcie: Wikimedia Commons