Strona główna Dewastacje i profanacje Policja zatrzymała 4 osoby w związku z dewastacją Sanktuarium. „To zbezczeszczenie miejsca świętego”

Policja zatrzymała 4 osoby w związku z dewastacją Sanktuarium. „To zbezczeszczenie miejsca świętego”

0
Policja zatrzymała 4 osoby w związku z dewastacją Sanktuarium. „To zbezczeszczenie miejsca świętego”

Portal Myslenicka24 poinformował, że Komenda Policji w Myślenicach „w toku intensywnych czynności śledczych zatrzymano 4 osoby w wieku od 17 do 20 lat (dwie kobiety i dwóch mężczyzn), które brały udział w uszkodzeniu zabytkowych płaskorzeźb Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej”.

Przypomnijmy, że do ataku na Sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej doszło 2 marca około godz. 21.00. Całość zdarzenia nagrały kamery monitoringu. Młodzi ludzie próbowali najpierw dostać się do Sanktuarium, kiedy to się nie udało, zniszczyli płaskorzeźbę z nagrobku umieszczonego na ścianie frontowej kościoła. Uszkodzona płyta pochodzi z roku 1750.

Ponieważ obiekt jest zabytkowy, kara za taki czyn zagrożona jest do 10 lat więzienia. Z pewnością wysokie będą również koszty renowacji. To oceni dopiero konserwator zabytków.
Wstępnie zatrzymanym postawiono również zarzut obrazy uczuć religijnych.

Całą sprawę skomentował w rozmowie z Gościem Niedzielnym proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach i kustosz sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej ks. Zdzisław Balon:
– Patrzę na to jako na zbezczeszczenie miejsca świętego. Przedziwne rzeczy się tu działy: pijaństwo pod drzwiami świątyni, opluwanie kościoła, zrywanie informacji dotyczących pandemii z drzwi kościoła. Wszystko to sprawcy traktowali jako »świetną zabawę«, nagrywali, robili sobie selfie. Później doszło do dewastacji dwóch płyt nagrobnych wmurowanych w elewację świątyni”

Źródło: Myslenicka24.pl