Strona główna Dewastacje i profanacje Skakała po grobach żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami. Pochwaliła się tym na Instagramie.

Skakała po grobach żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami. Pochwaliła się tym na Instagramie.

0
Skakała po grobach żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami. Pochwaliła się tym na Instagramie.

Jak informuje Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu na cmentarzu wojskowym w Brodnicy doszło do znieważenia miejsca spoczynku. Na zamieszczonym w Internecie zdjęciach widać, że młoda dziewczyna skacze po grobach żołnierzy poległych 18 sierpnia 1920 roku w wojnie z bolszewikami podczas bitwy pod Brodnicą.

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu. Jak czytamy we wpisie na stronie facebookowej Ośrodka podstawą do zgłoszenia jest art. 261 kodeksu karnego: Kto znieważa pomnik lub inne miejsce publiczne urządzone w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Kara ograniczenia wolności może wynosić 2 lata.

Ośrodek zwraca również uwagę na aspekt wychowawczy:
Sprawa nieletniej chwalącej się w sieci zdjęciami jak skacze po grobach polskich żołnierzy, którzy polegli 18 sierpnia 1920 roku podczas bitwy pod Brodnicą. W tym wypadku konieczne są również działania wychowawcze, dlatego skierujemy pisma do szkól w Brodnicy z prośbą o przeprowadzenie lekcji wychowawczych na temat szacunku do miejsc spoczynku, pomników historycznych.

Tak jak zapowiadaliśmy, dziś wysłaliśmy dwa zawiadomienia do prokuratury; ➔ 1) Dotyczące pochwały ludobójstwa i…

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu Wtorek, 13 kwietnia 2021

Składamy kolejne zawiadomienie. ➜ Tym razem sprawa dotyczy znieważenia miejsca spoczynku. Prawdopodobnie nieletnia…

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu Poniedziałek, 12 kwietnia 2021