Strona główna Dewastacje i profanacje Skandal w Krakowie. „Dwa pioruny już nie pozostawiają żadnych wątpliwości – nazistowski symbol SS”

Skandal w Krakowie. „Dwa pioruny już nie pozostawiają żadnych wątpliwości – nazistowski symbol SS”

0
Skandal w Krakowie. „Dwa pioruny już nie pozostawiają żadnych wątpliwości – nazistowski symbol SS”

5 czerwca na Twitterze pojawiło się zdjęcie przystanku na estakadzie przy dworcu Kraków Płaszów na którym zamieszczony w witrynie reklamowej jest plakat wystawy „Rok na protestach” przedstawiający Bazylikę Mariacką w Krakowie na którą nałożone są dwa pioruny, symbol Strajku Kobiet.

W opisie zdjęcie czytamy, że plakat podpisany m. in. oficjalnym logiem miasta Krakowa, a także komentarz użytkownika, który zamieścił zdjęcie: Za szczyt bezczelności uznaję już nie sam fakt manifestowania poparcia dla skrajnej lewicy przez miasto, ale nakładanie jej symboli na jeden z najważniejszych w Polsce kościołów katolickich. Obrzydliwa prowokacja.

Dariusz Matecki z Ośrodka Monitorowania Chrystianofobii Fidei Defensor skomentował krótko na Twitterze to co zobaczył na zdjęciu: Trzeba przyznać, że trafnie. Dwa pioruny już nie pozostawiają żadnych wątpliwości – nazistowski symbol SS.

Fidei Defensor postanowiło dowiedzieć się czy rzeczywiście takie plakaty pojawiły się w Krakowie. Wątpliwość w tej sprawie wynika z faktu, że tylko jedno źródło podało taką informację: W drodze dostępu do informacji publicznej zapytamy krakowski Urząd Miasta, czy to prawda. Jeśli tak, dlaczego rozwieszają symbolikę przypominającą nazistowski symbol SS na tle katolickiej świątyni.

Natomiast o samej wystawie możemy przeczytać na stronach Urzędu Miasta Kraków – obywatelski.krakow.pl. Wystawa jest jednym z elementów „równościowego programu kulturalnego” o nazwie Maj Równości. Ciekawie brzmi opis tego wydarzenia:

Maj Równości to inicjatywa, której celem jest stworzenie równościowego programu kulturalnego angażującego jak najwięcej miejskich instytucji kultury.  Pragniemy, by w ten sposób szukać nowych, wspólnych pól dialogu i podkreślić zaangażowanie miasta w walkę z dyskryminacją na wielu płaszczyznach.
Wszystkie zaplanowane spotkania poruszają tematykę antydyskryminacyjną  i równościową, dotykają tematyki wykluczenia, praw kobiet, osób z niepełnosprawnością, praw społeczności LGBT+, skupiają się na przeciwdziałaniu mowie nienawiści i promowaniu idei dostępności.
Wspieranie oddolnych inicjatyw mieszkańców i mieszkanek, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych w walce z dyskryminacją jest dla nas priorytetem, dlatego zaprosiliśmy do współorganizacji wydarzenia wszystkich, którzy podejmują inicjatywy kulturalne o charakterze równościowym. (…)

O samej zaś wystawie czytamy, że jej organizatorem jest Miesiąc Fotografii/ Fundacja Sztuk Wizualnych, a partnerami Staromiejski Dom Kultury i Galeria Promocyjna. Tutaj również jest ciekawy opis, bowiem pojawia się na oficjalnych stronach miasta zarzut skierowany pod adresem… Policji, zarzut agresji. Oczywiście nie ma nic o agresji osób biorących udział w protestach, niszczeniu miasta i świątyń:

W 2020 roku protestowały kobiety, środowisko LGBT, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, ruch Black Lives Matter, przedsiębiorcy, związkowcy, rolnicy i Obywatele RP. Fotografki i fotografowie stali w pierwszych rzędach tych manifestacji, często narażając się na niebezpieczeństwo zarażenia czy agresję ze strony policji. W przestrzeni miasta – na słupach i nośnikach reklamowych – zawisną zdjęcia fotografek i fotografów dokumentujących na bieżąco te wydarzenia. Wystawa plenerowa odbywa się w ramach 19. edycji Miesiąca Fotografii.

Zdjęcie: Twitter/Ordo Socialis