TOK FM wykorzystuje powódź do uderzenia w Kościół

W wyniku powodzi na południowo-zachodniej Polsce mamy do czynienia z ogromem zniszczeń. Dotknęło to także obiekty sakralne. Jednym z nich jest klasztor ojców franciszkanów w Kłodzku. Radio TOK FM próbowało rozkręcić nagonkę na zakonników, pisząc o rzekomej burzy, jaką miały wywołać apele o pomoc w remoncie świątyni. Prawda jednak zwyciężyła.

„Franciszkanie z zalanego Kłodzka proszą parafian o pomoc. Ich apel wywołał burzę w sieci” – można przeczytać w nagłówku artykułu ze strony radia TOK FM. Prawdziwa burza jednak przetoczyła się dopiero po tym, jak medium poruszyło ten temat. Wielu internautów nie kryło oburzenia, że rozgłośnia wykorzystuje sprawę powodzi do uderzania w Kościół.

„Radio TOK FM w antyklerykalnej formie”, „Dla wojujących bezbożników każda okazja jest dobra żeby uderzyć w Kościół. A przecież to nie do nich był ten apel”, „Czy Wy się aby dobrze czujecie?”, „Burza nie jest wśród parafian, a wśród postsowieckiej patologii”, „burzę?… a, chyba że was słuchają już tylko silni razem”, „Artykuł na podstawie tandetnego antyklerykalnego hejtu. Czyż taka świątynia nie jest dobrem kulturowym? Co jest złego w prośbie o pomoc od parafian?” – to przykłady komentarzy z mediów społecznościowych, jakie padły w reakcji na kontrowersyjny artykuł z portalu radia TOK FM.

Tymczasem ojcowie franciszkanie z Kłodzka podziękowali za ogrom pomocy, z jaką się spotkali po powodzi. Jak się okazuje, w rzeczywistości, w odróżnieniu od tej kreowanej przez TOK FM, to nie apele zakonników wywołują oburzenie.

Wielu ludzi przyjeżdża do Kłodzka i angażuje się w sprzątanie klasztoru oraz podwórka. Działamy nie tylko na własnym terenie, ale staramy się także pomagać wszystkim tym, którzy, podobnie jak my, ucierpieli z powodu powodzi. Wolontariusze, którzy do nas przyjeżdżają, są również kierowani do tych osób. Nadchodzącą do naszego klasztoru pomoc materialną rozdzielamy wśród mieszkańców Kłodzka, ale także innych miejscowości, które bardzo mocno ucierpiały przez powódź, jak Bystrzyca Kłodzka, Żelazno, Ołdrzychowice, Stronie Śląskie – napisano na profilu Prowincji św. Jadwigi.

Prowincja św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) to jedna z pięciu istniejących w Polsce prowincji, należących do pierwszego zakonu św. Franciszka z Asyżu (OFM). Główną jej patronką jest św. Jadwiga Śląska, a patronami drugorzędnymi: św. Anna i św. Józef. Całość prowincji stanowi 27 wspólnot zakonnych: w Polsce – Borki Wielkie, Duszniki-Zdrój, Duszniki-Zdrój – Zieleniec, Gliwice, Głubczyce, Góra Świętej Anny (dwie wspólnoty: jedna przy sanktuarium św. Anny, druga w Domu Pielgrzyma), Kłodzko, Kryniczno, Legnica, Ligota Wielka, Nysa, Prudnik, Racibórz, Wambierzyce, Wrocław-Karłowice, Wrocław-Sołtysowice, Zawadzkie, i Złotoryja; w Niemczech – Görlitz, Gößweinstein, Grafrath, Marienweiher; w Norwegii – Larvik; we Włoszech – Falconara Marittima, w Kazachstanie – Ałmaty i Tałdykorgan.

Źródła: x.com, TOK FM, facebook.com

Zdjęcie: Facebook/Franciszkanie, Prowincja św. Jadwigi