Strona główna Dewastacje i profanacje Wszedł do kościoła, zdjął krzyż i odłamał rękę figurze Jezusa

Wszedł do kościoła, zdjął krzyż i odłamał rękę figurze Jezusa

0
Wszedł do kościoła, zdjął krzyż i odłamał rękę figurze Jezusa

Zgierscy policjanci zatrzymali 33-letniego mężczyznę, który odłamał rękę rzeźbie w jednym ze zgierskich kościołów. Wartość rekonstrukcji XVII-wiecznego zabytku to 30 tysięcy złotych. Zatrzymany usłyszał już zarzut znieważenia przedmiotu czci religijnej oraz zniszczenia zabytku. Za takie przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zdecydował o oddaniu podejrzanego pod dozór policyjny.

21 sierpnia 2019 r. około godziny 13.30 policjanci dostali informację, że w jednym ze zgierskich kościołów doszło do uszkodzenia zabytkowej figurki. Mundurowi w rozmowie ze świadkami ustalili, że jakiś mężczyzna wszedł do kościoła, zdjął ze ściany wiszącą XVII-wieczną rzeźbę i zniszczył ją odłamując postaci rękę. Przed przyjazdem policjantów sprawca uciekł z miejsca. Funkcjonariusze natychmiast zaczęli poszukiwania wandala.

Okazało się, że wizerunek mężczyzny został uwieczniony przez okoliczne kamery monitoringu. Dzięki świetnemu rozpoznaniu mundurowi bez problemów rozpoznali, że sprawcą zajścia był 33-latek ze Zgierza. Już kilkadziesiąt minut po zajściu policjanci byli pod domem mężczyzny. Ten siedział na schodach na podwórku. Gdy zgierzanin zobaczył funkcjonariuszy rzucił się do ucieczki, jednak policjanci natychmiast zatrzymali go i obezwładnili. Mężczyzna noc spędził w celi zgierskiego aresztu. Usłyszał już zarzuty zniszczenia zabytku oraz znieważenia przedmiotu czci religijnej. Za takie przestępstwa grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Prokurator zdecydował o oddaniu podejrzanego pod dozór policyjny.

Źródło: Łódzka Policja

Zdjęcie ilustracyjne