Strona główna Dewastacje i profanacje Zbiórka na renowację zdewastowanej kapliczki. W 5 dni od zniszczenia zebrana została cała kwota.

Zbiórka na renowację zdewastowanej kapliczki. W 5 dni od zniszczenia zebrana została cała kwota.

0
Zbiórka na renowację zdewastowanej kapliczki. W 5 dni od zniszczenia zebrana została cała kwota.

W niedzielę 9 maja 2021 r. została zdewastowana kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w lasku na Uzborni o czym informowaliśmy na StopProfanacjom.pl. Sprawa jest dodatkowo bulwerująca ponieważ kapliczka została postawiona prawie 150 lat temu i – jak napisał radny Bochni Marek Rudnik, który informował o tym barbarzyńskim akcie – nie zniszczyli jej nawet niemieccy, hitlerowscy najeźdźcy w czasie II Wojny Światowej.

W związku z dewastacją szybko ruszyła zbiórka na Zrzutka.pl zorganizowana przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej na renowację rozbitej figury Matki Bożej. Założona w zbiórce kwota 10 tys. złotych już została osiągnięta. „Całość zostanie przeznaczona na naprawę kapliczki, w porozumieniu z Urzędem Miasta”.

Na stronie Zrzutki Stowarzyszenie Bochniaków przypomina również historię związaną z postawieniem kapliczki:

Kapliczka ta ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. Dziecko kobiety nieumyślnie na niebezpieczeństwo naraziła służącą Maissów, która później sama przekonała panią Maissową do tej fundacji, ofiarując na ten cel znaczną część swojej pensji. Jej zdaniem tylko opatrzność Matki Bożej zdołała uchronić życie dziecka.
Od niemal 150 lat wokół kapliczki gromadzą się okoliczni mieszkańcy na nabożeństwach majowych, a dla wielu Bochnian jest to idealne miejsce do refleksji i modlitwy – w leśnym zaułku, bez hałasu samochodów, blisko natury.

Zdjęcie: Facebook/Marek Rudnik