Strona główna Bez kategorii Zdewastowali zabytkowy kościół i pobili proboszcza. „Okładał mnie pięściami po głowie”

Zdewastowali zabytkowy kościół i pobili proboszcza. „Okładał mnie pięściami po głowie”

0
Zdewastowali zabytkowy kościół i pobili proboszcza. „Okładał mnie pięściami po głowie”

Dwóch młodych ludzi urządziło sobie libację w kościele. „Na ołtarzu stała butelka wódki” – relacjonował to co zobaczył ksiądz proboszcz Mieczysław Lignowski.

W rozmowie z portalem Rzeszów News ksiądz proboszcz parafii Matki Bożej Śnieżnej w Rzeszowie na osiedlu Budziwój dosyć dokładnie relacjonował zdarzenie jakie miało miejsce 3 marca 2021 r., którego był świadkiem i w wyniku którego odniósł obrażenia. Około g. 10.00 proboszcz otrzymał telefon od jednej z parafianek z informacją, że „do naszego nieużywanego od około 20 lat kościoła przy ulicy Podleśnej było włamanie”.

Ksiądz udał się na miejsce. Zobaczył powybijane szyby. Wszedł do środka świątyni „a tam pełno krwi, wnętrze kościoła zdemolowane, wszędzie butelki po alkoholu, na ołtarzu stała butelka wódki”.

Na widok księdza dwóch młodych ludzi, którzy byli w środku uciekli chowając się do zakrystii, aby chwilę potem rzucić się do ucieczki. Wtem jeden z nich wrócił i jak opisuje ks. Lignowski „zaatakował mnie i okładał pięściami po głowie”.

Jak się później okazało krew, którą zobaczył ksiądz należała do jednego z włamywaczy, który pokaleczył się o rozbite szyby. Później wylądował w szpitalu „na szyciu”.

Księdzu udało się zamknąć młodych ludzi w kościele i wezwać policję. Przyjechało również pogotowie. Jak się okazało na szczęście ksiądz proboszcz nie odniósł większych obrażeń. Obu mężczyzn udało się szybko zatrzymać i noc spędzili w areszcie. Teraz 18-letniemu Mikołajowi K. i 20-letniemu Pawłowi S. grozi do 8 lat więzienia za włamanie i pobicie proboszcza.

18-latkowi postawiono cztery zarzuty, w tym pobicie księdza. 20-latek usłyszał w Prokuraturze 3 zarzuty. Prawdopodobnie młodzi ludzie również będą musieli zapłacić za zniszczenia jakich dokonali. Będą one niemałe bo przedmioty, które zniszczyli mają charakter zabytkowy. Kościół został wybudowany na początku ubiegłego wieku. Wstępnie konserwator wycenił szkody na 10 tys. zł.

Dlaczego włamali się do kościoła? Młodzi ludzie tłumaczyli na policji, że nie mieli gdzie pić wódki, a było im zimno.

ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ W BUDZIWOJU ZNISZCZONY W środowe przedpołudnie, dwaj młodzi ludzie włamali się do nieużytkowanego…

Opublikowany przez Boguchwalskie Regionalia Czwartek, 4 marca 2021

Źródło: Rzeszów News 
Zdjęcie: Internet