Kapuś Wyborczej upomniany: Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym

Brak obrazka

160 wiernych „zamiast 30” podczas Mszy Świętej. To nie spodobało się donosicielowi, który zgłosił sprawę na policję. Ta przybyła na miejsce upomniała księdza, który odprawiał Mszę i zawiadomili Sanepid.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku nałożył na parafię Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Kątach karę pieniężną. Proboszcz odwołał się od tej decyzji do wyższej instancji, czyli do Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Cała zaś prawa została nagłośniona przez Gazetę Wyborczą, której dziennikarze w tego typu sytuacjach albo sami pojawiają się „przypadkowo” na miejscu lub też odnajdują jakiegoś „oburzonego” reprezentanta lokalnej społeczności. W tym wypadku zastosowano drugi schemat. I tak „jeden z mieszkańców” miał informować Wyborczą:
– Każdej niedzieli we mszach uczestniczą tłumy ludzi bez dystansu społecznego i maseczek, a ksiądz kpi z tych, którzy „boją się wirusa”.

Jak podaje dalej Gazeta Wyborcza podczas czytania ogłoszeń w parafii św. Józefa Oblubieńca w Kątach, sprawa samego zdarzenia została poruszona, chociaż nie wprost, podczas ogłoszeń duszpasterskich:
– Donosicielstwo jest grzechem śmiertelnym, o którym bardzo rzadko się mówi, jeszcze rzadziej się z niego spowiada. Donosicielstwo stoi w jawnej sprzeczności z miłością bliźniego. Donosiciel, czyli kapuś, szpicel, to jak człowiek trędowaty, którego należy odizolować od ludzi zdrowych i prosić Jezusa o uzdrowienie, jak to było w dzisiejszej Ewangelii.

Te słowa miał skomentować „rozmówca” Gazety Wyborczej:
– To przerażające, jak za troskę o dobro wspólne na kogoś wylewa się taki hejt. To okropna mowa nienawiści.

Już w kolejnym tygodniu na stronie, do wiernych parafia wystosowała apel, nawiązując już do całego zdarzenia:
Ze względu na ostatnie wydarzenia w naszej parafii jesteśmy zmuszeni do ograniczenia wiernych w kościele. Plac wokół kościoła jest duży i wygodny, można też zejść do dolnego kościoła jest tam dobre nagłośnienie i miejsca siedzące. Wszystkie Msze św. i Gorzkie Żale są transmitowane przez YouTube parafii.

Źródło: Wyborcza.pl

Brak obrazka