Strona główna Dewastacje i profanacje Twarz Chrystusa zamalowana czarnym sprayem. Przekreślony krzyż. Dewastacja ponad 200-letniej kapliczki!

Twarz Chrystusa zamalowana czarnym sprayem. Przekreślony krzyż. Dewastacja ponad 200-letniej kapliczki!

0
Twarz Chrystusa zamalowana czarnym sprayem. Przekreślony krzyż. Dewastacja ponad 200-letniej kapliczki!

Informacja o zniszczeniu ufundowanej w 1808 roku kapliczki stojącej w lesie w okolicach wsi Zembrzyce (woj. małopolskie) pojawiła się w mediach społecznościowych na profilu Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Jak widać na zdjęciach, które zostały dołączone do postu na Facebooku, oprócz zamalowania twarzy figury Chrystusa, został również „przekreślony” sprayem krzyż wiszący na kapliczce.

Była sobie kapliczka. Ufundowana pośród lasu w okolicach Zembrzyc. To wbrew pozorom dość często się zdarzało w Beskidach – a bo to ludzie szli 'do pola’, bo pasterze szli z kierdlem, a po drodze przystawali na krótką modlitwę. A czemu w tym akurat miejscu? To już trudniejsze pytanie, ale często stawiano kapliczki na pamiątkę jakiegoś dramatycznego zdarzenia – czyjejś śmierci, potyczki wojennej, w miejscu pochówku. Nie wiemy, dlaczego ta rzeźba przedstawiająca Upadek Chrystusa pod Krzyżem tu się znalazła w 1808 roku – ponad 200 lat temu! Faktem jest, że przetrwała w niezłym stanie, także dzięki doglądaniu przez miejscowych, którzy zadbali o daszek, a i pewnie czasem rzeźbę umyli, usunęli zarastające kapliczkę rośliny. Komu przeszkodziła? Nie ma sensu dociekać motywacji wandala – policja została poinformowana, a gdy ustalimy właściciela podejmiemy działania naprawcze. Dziś to bardzo, bardzo smutny widok.

Była sobie kapliczka. Ufundowana pośród lasu w okolicach Zembrzyc. To wbrew pozorom dość często się zdarzało w Beskidach…

Opublikowany przez Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Wtorek, 30 marca 2021

Zdjęcie: A. Pąprowicz, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków