Strona główna Dewastacje i profanacje Odpowiedź parafii na artykuł Gazety Wyborczej: Tam, gdzie dzieje się dobro, diabeł lubi mieszać

Odpowiedź parafii na artykuł Gazety Wyborczej: Tam, gdzie dzieje się dobro, diabeł lubi mieszać

0
Odpowiedź parafii na artykuł Gazety Wyborczej: Tam, gdzie dzieje się dobro, diabeł lubi mieszać

Jeden z mieszkańców Czudca postanowił donosić na kościół. Pretekstem są tzw. obostrzenia, czyli restrykcyjne przepisy rządowe ograniczające wiernym prawo do uczestniczenia w Mszy św.

Sprawę opisała i nagłośniła Gazeta Wyborcza w artykule „Policja w kościele w Czudcu interweniowała osiem razy. Podejrzany o donosy wezwany do kurii”. Oczywiście przedstawiono donosiciela jako zatroskanego o życie i zdrowie innych i jako… pokrzywdzonego.

Według ograniczających wiernym dostęp do kościoła przepisów w kościele parafii Świętej Trójcy w Czudcu mogą przebywać maksymalnie 42 osoby. Donosiciel za każdym razem, kiedy doliczył się większej liczby wiernych podczas Mszy św. powiadamiał policję. Jak dowiadujemy się z artykułu na osiem donosów w jednym przypadku nie potwierdzono zgłoszenia, cztery razy zastosowano pouczenie wobec proboszcza parafii, a w trzech przypadkach wszczęto czynności wyjaśniające o wykroczenie.

Parafianie, których zirytowało postępowanie donosiciela, postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Na mieście pojawiły się plakaty z jego wizerunkiem. Ten oczywiście poskarżył się Gazecie Wyborczej:
– Nie zgadzam się z zarzutem, że zachowuję się nagannie wobec księży z parafii w Czudcu. A stwierdzenie, że działam na szkodę parafian, jest niedorzeczne i mnie obraża. 

Sprawa była poruszona również przez duszpasterzy kościoła w Czudcu. W ogłoszeniach parafialnych na niedzielę 28 lutego wystosowano m.in. apel do wiernych:

Drodzy Parafianie! Z bólem serca informujemy, że nadal musimy przestrzegać limitu osób w świątyni, bo grożą nam wysokie kary. Są zgłoszenia na policję, do sanepidu oraz mediów. Prosimy o wyrozumiałość i kulturalne zachowanie się wobec służby porządkowej. Nie dajmy się podzielić. Dziękujemy za służbę porządkową i prosimy chętnych do posługi. Módlmy się o łaskę nawrócenia i uzdrowienia dla tych, którzy utrudniają nam dostęp do świątyni. Dziękujemy Wam za wsparcie, modlitwę i że jesteście z nami.

Po ukazaniu się 7 marca artykułu w Gazecie Wyborczej i nagłośnieniu sprawy na całą Polskę na stronie parafii ukazał się list duszpasterzy skierowany do wiernych:

Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami, że wspieracie nas modlitwą i dobrym słowem, jak w dobrej rodzinie.

Drodzy Parafianie !
Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami, że wspieracie nas modlitwą i dobrym słowem, jak w dobrej rodzinie. Wszyscy jesteśmy zmęczeni całą tą niepotrzebną sytuacją, z którą przychodzi nam się zmagać już od dłuższego czasu.  Jednak nie możemy dać się zniechęcić, nie możemy dać się podzielić. Bądźmy razem, bądźmy mocni w wierze, bo to jest dla nas próba wiary. Wytrwajmy, zwycięstwo jest już blisko. Dziękujemy Wam za wyrozumiałość wobec tej trudnej sytuacji. Niestety jesteśmy zmuszeni ze znanych nam powodów nadal stosować się do ograniczeń związanych z naszą świątynią. Dziękujemy panom za służbę porządkową. To bardzo niewdzięczna posługa, ale ktoś musi to robić. Bądźmy wyrozumiali i  życzliwi dla siebie, nie dajmy się sprowokować złemu, który chce nas poróżnić. Tam, gdzie dzieje się dobro, diabeł lubi mieszać. Zachęcamy też inne osoby do pomocy w służbie porządkowej. Jest to dla nas czas próby w wierze. Potrzebna jest wielka modlitwa i post w tej intencji, bo tylko Pan Bóg  może uzdrowić poranione serca. Obyśmy wyszli z tej próby zwycięsko i wzmocnili się duchowo. Tego życzmy sobie wszyscy  i prosimy Pana Boga, aby nam błogosławił, a Maryja, Matka Boża Łaskawa wypraszała dla nas potrzebne łaski na czas owocnego przeżywania Wielkiego Postu, na zbliżające się rekolekcje parafialne.

Z serca Wam błogosławimy.
Wasi Duszpasterze

Zdjęcie: Facebook/Parafia Świętej Trójcy w Czudcu